RESULTS FROM 2017

D.A.N. TOURNAMENT, ARIZONA, JANUARY 07, 2017
ADULT GI, LIGHT, BLUE – OSCAR DE LOS SANTOS (2ND PLACE)
ADULT GI, MIDDLE, BLUE – ZACH NICHOLS (2ND PLACE)
MASTERS GI, MIDDLE, PURPLE – FREDDY JIMENEZ (1ST PLACE)

IBJJF SAN JOSE OPEN, JANUARY 28 & 29 2017
MASTERS 2 GI, MEDIUM HEAVY, BLACK – JAY PAGES (2ND PLACE)
MASTERS 2 NOGI, MEDIUM HEAVY, BLACK – JAY PAGES (1ST PLACE)
MASTERS 2 GI, OPEN, BLACK – JAY PAGES (3RD PLACE)
MASTERS 4 GI, SUPER HEAVY, PURPLE – NEIL ROBINSON (2ND PLACE)
MASTERS 2 GI, MIDDLE, WHITE – RAVI PUROHIT (3RD PLACE)
MASTERS 1 GI, ULTRA HEAVY, BLUE – BRENDAN HOOPER (2ND PLACE)

NAGA PHOENIX, FEBRUARY 11 2017
ADULT GI, BANTAM WEIGHT, WHITE – KEEGAN MISKIN (1ST PLACE)
ADULT GI, BANTAM WEIGHT, WHITE – LUIS VILLA-CELIS (3RD PLACE)
ADULT GI, WELTER WEIGHT, WHITE – GAGE NEWBERRY (2ND PLACE)
ADULT GI, MIDDLE WEIGHT, WHITE – DAHEE PARK (2ND PLACE)
ADULT GI, WELTER WEIGHT, BLUE – OSCAR DE LOS SANTOS (1ST PLACE)
ADULT GI, MIDDLE WEIGHT, BLUE – ZACH NICOLS (1ST PLACE)
ADULT GI, HEAVY WEIGHT, BLUE – ZACHORY WATKINS (1ST PLACE)
ADULT GI, LIGHT HEAVY WEIGHT, PURPLE – CASEY QUIST (3RD PLACE)
ADULT NOGI, BANTAM WEIGHT, BEGINNER – KEEGAN MISKIN (2ND PLACE)
ADULT NOGI, BANTAM WEIGHT, NOVICE – MICHAEL BUX (1ST PLACE)
ADULT NOGI, BANTAM WEIGHT, NOVICE – LUIS VILLA-CELIS (2ND PLACE)
ADULT NOGI, FEATHER WEIGHT, NOVICE – MICHAEL KIRSCHENHEITER (3RD PLACE)
ADULT NOGI, LIGHT WEIGHT, NOVICE – JB SMITH (2ND PLACE)
ADULT NOGI, MIDDLE WEIGHT, EXPERT – ZACH NICOLS (2ND PLACE)
ADULT NOGI, HEAVY WEIGHT, EXPERT – ZACHORY WATKINS (2ND PLACE)
ADULT NOGI, SUPER HEAVY WEIGHT, NOVICE – STEVEN BESENYEI (3RD PLACE)
ADULT NOGI, CRUISER WEIGHT, NOVICE – MIKE CASTEN (1ST PLACE)
ADULT NOGI, CRUISER WEIGHT, NOVICE – LUIS BOBADILLA (3RD PLACE)
KIDS GI, 80 TO 89.9 LBS/7 TO 9 YRS OLD, NOVICE – ELIJAH PARK (1ST PLACE)
TEEN NOGI, WELTER WEIGHT/14 YRS OLD, BEGINNER – ALEXANDER MCCAIN (3RD PLACE)
TEEN GI, WELTER WEIGHT/13 & 14 YRS OLD, BEGINNER – ALEXANDER MCCAIN (1ST PLACE)

12TH AZ INTERNATIONAL OPEN, FEBRUARY 25 & 26 2017
ADULT, WHITE, LIGHT FEATHER – MICHAEL BUX (1ST PLACE)
ADULT, WHITE, LIGHT FEATHER – LUIS VILLA-CELIS (2ND PLACE)
ADULT, WHITE, MEDIUM HEAVY – DYLAN DE MAYO (2ND PLACE)
MASTER 1, WHITE, ULTRA HEAVY – CARLOS ALVEREZ (3RD PLACE)
MASTER 2, WHITE, LIGHT FEATHER – MINH DEEP (1ST PLACE)
MASTER 2, WHITE, LIGHT – JOEY HOREL (1ST PLACE)
MASTERS FEMALE, WHITE, SUPER HEAVY – ELIZABETH METCALF (1ST PLACE)
ADULT, BLUE, LIGHT – OSCAR DE LOS SANTOS (3RD PLACE)
ADULT, BLUE, HEAVY – JOSE SANCHEZ (2ND PLACE)
ADULT FEMALE, BLUE, FEATHER – ESTRELLA MORENO (3RD PLACE)
ADULT FEMALE, BLUE, OPEN – ERIN CRUZ (1ST PLACE)
MASTERS FEMALE, BLUE, SUPER HEAVY – CASSANDRA DODSON (1ST PLACE)
MASTERS FEMALE, BLUE, SUPER HEAVY – CASSANDRA DODSON (1ST PLACE)
MASTER 1, PURPLE, FEATHER – TYLER LARSEN (1ST PLACE)
MASTER 1, PURPLE, MIDDLE – ALFREDO JIMENEZ (3RD PLACE)
MASTER 1, PURPLE, OPEN – ALFREDO JIMENEZ (3RD PLACE)
ADULT FEMALE, PURPLE, MEDIUM HEAVY – RUONAN HU (2ND PLACE)
ADULT FEMALE, PURPLE, OPEN – RUONAN HU (3RD PLACE)
ADULT FEMALE, BROWN, SUPER HEAVY – VALENTINA BIGMAN (1ST PLACE)
KIDS/K2, WHITE, FEATHER – GRACELYN GREINER (1ST PLACE)
KIDS/K2, WHITE, LIGHT – TATUM SYER (3RD PLACE)
KIDS/PT1, WHITE, HEAVY – ELIJAH PARK (1ST PLACE)
KIDS/PT2, WHITE, ROOSTER – PETER RONS (1ST PLACE)
KIDS/PT2, WHITE, LIGHT FEATHER – JORDAN BERIAULT (2ND PLACE)
KIDS/PT2, WHITE, FEATHER – ELLA GREINER (3RD PLACE)
KIDS/PT2, WHITE, MIDDLE – MCKENZIE DEVENPORT (2ND PLACE)
KIDS/T, WHITE, LIGHT FEATHER – CALEB DAVENPORT (2ND PLACE)
KIDS/T, WHITE, HEAVY – ALEXANDER MCCAIN (1ST PLACE)
KIDS/PT1, GREY, LIGHT FEATHER – JUSTIN RIVERS (2ND PLACE)
KIDS/PT1, GREY, FEATHER – ZARIA RANKIN (1ST PLACE)
KIDS/PT1, GREY, MEDIUM HEAVY – LOGAN RIVERS (3RD PLACE)
KIDS/PT1, GREY, HEAVY – CLOE RIVERS (2ND PLACE)
KIDS/PT2, GREY, ROOSTER – KENNY JONES (1ST PLACE)
KIDS/PT2, GREY, LIGHT FEATHER – TYLER METCALF (1ST PLACE)
KIDS/PT2, GREY, FEATHER – EVEREST LEYDECKER (2ND PLACE)
KIDS/PT2, GREY, LIGHT – WYATT MACKAY (1ST PLACE)
KIDS/JT, GREY, FEATHER – DIEGO HERRERA-VENDRELL (3RD PLACE)
KIDS/JT, GREY, MIDDLE – JAKE BURLAKA (3RD PLACE)
KIDS/JT, YELLOW, ULTRA HEAVY – BECKETT MACKAY (2ND PLACE)
KIDS/JT, YELLOW, LIGHT FEATHER – TAVIN BIGMAN (3RD PLACE)
KIDS/T, ORANGE-GREEN, ULTRA HEAVY – BRENDAN TUCKER (1ST PLACE)

GRAND CANYON STATE OPEN, APRIL 8 2017
ADULT GI, WHITE, OPEN – ROBERT HALE (3RD PLACE)
ADULT NOGI, BLUE, OPEN – ZACH NICHOLS (1ST PLACE)
ADULT GI, BLUE, OPEN – ZACH NICHOLS (1ST PLACE)
ADULT GI, BLUE, OPEN – OSCAR DE LOS SANTOS (2ND PLACE)
ADULT GI, PURPLE, OPEN – RUONAN HU (3RD PLACE)
MASTERS GI, WHITE, OPEN – MARCUS WELKER (2ND PLACE)
ADULT NOGI, WHITE, FEATHER – MICHAEL KIRSCHENHEITER (3RD PLACE)
ADULT NOGI, WHITE, HEAVY – ROBERT HALE (1ST PLACE)
ADULT NOGI, WHITE, LIGHT – JOEY HOREL (2ND PLACE)
SENIOR NOGI, WHITE, MIDDLE – ROBERT MICKS (1ST PLACE)
ADULT NOGI, BLUE, LIGHT – OSCAR DE LOS SANTOS (1ST PLACE)
ADULT NOGI, BLUE, MIDDLE – ZACH NICHOLS (1ST PLACE)
ADULT NOGI, BLUE, MEDIUM HEAVY – MIGUEL SANTANA (1ST PLACE)
ADULT NOGI, BLUE, HEAVY – JOSE SANCHEZ (1ST PLACE)
ADULT NOGI, BLUE, SUPER HEAVY – ZACHORY WATKINS (1ST PLACE)
MASTER NOGI, BLUE, HEAVY – DAVID STOUDT (2ND PLACE)
SENIOR NOGI, BLUE, MEDIUM HEAVY – IAN MYERS (2ND PLACE)
ADULT NOGI, PURPLE, LIGHT – RONEE DIZON (2ND PLACE)
ADULT NOGI, PURPLE, SUPER HEAVY – BRIAN GRISWOLD (2ND PLACE)
MASTER NOGI, PURPLE, FEATHER – TYLER LARSEN (1ST PLACE)
ADULT NOGI, BLACK, HEAVY – DAVID FARIAS (1ST PLACE)
ADULT GI, WHITE, FEATHER – MICHAEL BUX (1ST PLACE)
ADULT GI, WHITE, MEDIUM HEAVY – KEVIN WOOD (3RD PLACE)
ADULT GI, WHITE, HEAVY – ROBERT HALE (1ST PLACE)
MASTER GI, WHITE, SUPER HEAVY – MARCUS WELKER (1ST PLACE)
MASTER GI, WHITE, ULTRA HEAVY – MICHAEL RANKIN (1ST PLACE)
MASTER GI, WHITE, ULTRA HEAVY – PABLO SALDANA (2ND PLACE)
SENIOR GI, WHITE, LIGHT – JOEY HOREL (1ST PLACE)
SENIOR GI, WHITE, MIDDLE – MICHAEL CIESLIKOWSKI (3RD PLACE)
SENIOR GI, WHITE, MEDIUM HEAVY – KIOWA JACKSON (3RD PLACE)
SENIOR 2 GI, WHITE, LIGHT – JACQUES QUIMPO (2ND PLACE)
SENIOR 2 GI, WHITE, MIDDLE – ROBERT MICKS (2ND PLACE)
ADULT GI, BLUE, LIGHT – OSCAR DE LOS SANTOS (1ST PLACE)
ADULT GI, BLUE, MIDDLE – ZACH NICHOLS (2ND PLACE)
ADULT GI, BLUE, HEAVY – JOSE SANCHEZ (1ST PLACE)
ADULT GI, BLUE, HEAVY – ALFREDO TRIBOLET (3RD PLACE)
ADULT GI, BLUE, SUPER HEAVY – ZACHORY WATKINS (2ND PLACE)
ADULT GI, BLUE, SUPER HEAVY – MILOS MOMCILOV (3RD PLACE)
ADULT GI, BLUE, ULTRA HEAVY – ALFREDO MONTERO (2ND PLACE)
MASTER GI, BLUE, ULTRA HEAVY – MARTY MCMANUS (1ST PLACE)
ADULT GI, PURPLE, LIGHT – RONEE DIZON (2ND PLACE)
MASTER GI, PURPLE, FEATHER – TYLER LARSEN (1ST PLACE)
ADULT GI, BLACK, HEAVY – DAVID FARIAS (2ND PLACE)
ADULT FEMALE NOGI, PURPLE, FEATHER – ESTRELLA MORENO (2ND PLACE)
ADULT FEMALE GI, PURPLE, FEATHER – ESTRELLA MORENO (2ND PLACE)
ADULT FEMALE GI, PURPLE, MEDIUM HEAVY – RUONAN HU (2ND PLACE)
JUVENILE FEMALE NOGI, BLUE, FEATHER – HANNAH SHEPHERD (2ND PLACE)
JUVENILE GI, WHITE, SUPER FEATHER – AARON KAPLAN (2ND PLACE)
JUVENILE FEMALE GI, BLUE, FEATHER – HANNAH SHEPHERD (2ND PLACE)
KIDS/T NOGI, WHITE, SUPER HEAVY – ALEX MCCAIN (2ND PLACE)
KIDS/Y NOGI, GREY, MIDDLE – LIAM MOORE (2ND PLACE)
KIDS/PT NOGI, GREY, FEATHER – KENNY JONES (3RD PLACE)
KIDS/PT NOGI, GREY, LIGHT – TYLER METCALF (1ST PLACE)
KIDS/PT NOGI, GREY, HEAVY – KYLE YEO (2ND PLACE)
KIDS/JT NOGI, GREY, MEDIUM HEAVY – DOMINIC TRUJILLO (2ND PLACE)
KIDS/Y NOGI, GREY, LIGHT – ZARIA RANKIN (1ST PLACE)
KIDS/PT NOGI, GREY, FEATHER – CATIA TRUJILLO (2ND PLACE)
KIDS/PT NOGI, GREY, LIGHT – EVEREST LEYDECKER (3RD PLACE)
KIDS/TOD GI, WHITE, LIGHT – LUKA MOMCILOV (2ND PLACE)
KIDS/Y GI, WHITE, LIGHT – KELVIN KOLZIU (2ND PLACE)
KIDS/PT GI, WHITE, MIDDLE – JUSTIN LESTER (2ND PLACE)
KIDS/JT GI, WHITE, MEDIUM HEAVY – TY LAI (1ST PLACE)
KIDS/T GI, WHITE, ROOSTER – CALEB DAVENPORT (1ST PLACE)
KIDS/T GI, WHITE, HEAVY – ALEXANDER MCCAIN (2ND PLACE)
KIDS/PT GI, GREY, FEATHER – KENNY JONES (1ST PLACE)
KIDS/PT GI, GREY, LIGHT – TYLER METCALF (1ST PLACE)
KIDS/PT GI, GREY, LIGHT – ANDREW JOYNER (2ND PLACE)
KIDS/PT GI, GREY, MEDIUM HEAVY – KYLE YEO (1ST PLACE)
KIDS/JT GI, GREY, MEDIUM HEAVY – DOMINIC TRUJILLO (1ST PLACE)
KIDS/Y GI, GREY, LIGHT – ZARIA RANKIN (1ST PLACE)
KIDS/PT GI, GREY, FEATHER – CATIA TRUJILLO (3RD PLACE)
KIDS/PT GI, GREY, LIGHT – EVEREST LEYDECKER (1ST PLACE)
KIDS/JT GI, GREY, LIGHT – AALIYALYN DEJOLIE (2ND PLACE)

IBJJF WORLD CHAMPIONSHIPS, JUNE 1 –  4 2017
MASTER 2, WHITE, LIGHT – JOEY HOREL (2ND PLACE)

2017 FIGHT TO WIN EUROPA, JUNE 17 & 18 2017
ADULT FEMALE NOGI, BLUE, ABSOLUTE – JAYA HAGGERTY (2ND PLACE)
ADULT FEMALE NOGI, BLUE, 150+ – JAYA HAGGERTY (2ND PLACE)
ADULT FEMALE GI, BLUE, ABSOLUTE – JAYA HAGGERTY (2ND PLACE)
ADULT FEMALE GI, BLUE, UP TO 150 – JAYA HAGGERTY (3RD PLACE)
ADULT FEMALE NOGI, GREEN, ABSOLUTE – JAYA HAGGERTY (1ST PLACE)
ADULT FEMALE NOGI, GREEN, UP TO 150 – JAYA HAGGERTY (3RD PLACE)

FIGHT TO WIN PRO 37, JUNE 23 2017
JAYA HAGGERTY VS JESSIE MCCURRY – GREEN BELT (LOST)

2017 AZ STATE, JUNE 24 2017
KIDS GI, WHITE, K2, FEATHER – GRACELYN GREINER (2nd PLACE)
KIDS GI, WHITE, K2, MIDDLE – LOLA TERRAZA (3RD PLACE)
KIDS GI, WHITE, PT1, FEATHER – NICHOLAS DESOURDY (3RD PLACE)
KIDS GI, WHITE, PT2, LIGHT FEATHER – SCARLETT JARAMILLO (2ND PLACE)
KIDS GI, WHITE, PT2, FEATHER – ELLA GREINER (1ST PLACE)
KIDS GI, WHITE, PT2, HEAVY – HUNTER BLANE (1ST PLACE)
KIDS GI, WHITE, T, ROOSTER – DARIUS GODFREY (1ST PLACE)
KIDS GI, WHITE, T, MIDDLE – TOMOKI INOUE (2ND PLACE)
KIDS GI, WHITE, T, SUPER HEAVY – TRYSTEN TERRAZA (3RD PLACE)
KIDS GI, WHITE, T, SUPER HEAVY – TYERNEN TERRAZA (3RD PLACE)
KIDS GI, GREY, PT1, FEATHER – ZARIA RANKIN (1ST PLACE)
KIDS GI, GREY, PT2, ROOSTER – CATIA TRUJILLO (3RD PLACE)
KIDS GI, GREY, PT2, FEATHER – EVEREST LEYDECKER (1ST PLACE)
KIDS GI, GREY, PT2, SUPER HEAVY – ETHAN DUPPS (2ND PLACE)
KIDS GI, GREY, JRT, LIGHT – DOMINIC TRUJILLO (1ST PLACE)
KIDS GI, GREY, JRT, MIDDLE – TY LAI (3RD PLACE)
KIDS GI, GREY, T, HEAVY – ALEXANDER MCCAIN (2ND PLACE)
KIDS GI, ORANGE-GREEN, T, ULTRA HEAVY – BRENDEN TUCKER (1ST PLACE)
JUVENILE GI, WHITE FEMALE, HEAVY – ALAYNA SHEPARD (2ND PLACE)
ADULT GI, WHITE, LIGHT FEATHER – MICHAEL BUX (1ST PLACE)
ADULT GI, WHITE, MEDIUM HEAVY – BRANDON BUTCHER (1ST PLACE)
ADULT GI, WHITE, MEDIUM HEAVY – DYLAN DEMAYO (2ND PLACE)
ADULT GI, WHITE, SUPER HEAVY – STUART SPACKMAN (1ST PLACE)
MASTER 1 GI, WHITE, MIDDLE – BRAD JACOBSON (3RD PLACE)
MASTER 1 GI, WHITE, MEDIUM HEAVY – JAMES WINCHESTER, (3RD PLACE)
MASTER 1 GI, WHITE, SUPER HEAVY – IGOR FRANKOVIC (3RD PLACE)
MASTER 2, GI WHITE, ULTRA HEAVY – ADAM GLASSCOCK (2ND PLACE)
MASTER 3 GI, WHITE, MEDIUM HEAVY – MARK GODFREY (1ST PLACE)
MASTER 3 GI, WHITE, HEAVY – MICHAEL PELTZ (1ST PLACE)
MASTER GI, WHITE FEMALE, LIGHT – KATRE, KITCHEN (2ND PLACE)
ADULT GI, BLUE FEMALE, OPEN – IRELAND LANTZ (3RD PLACE)
ADULT GI, BLUE, LIGHT – OSCAR DE LOS SANTOS CANARIO (1ST PLACE)
ADULT GI, BLUE, MIDDLE – PHIL VINCENT (3RD PLACE)
ADULT GI, BLUE, MEDIUM HEAVY – MIGUEL SANTANA (3RD PLACE)
ADULT GI, BLUE FEMALE, MIDDLE – IRELAND LANTZ (2ND PLACE)
ADULT GI, PURPLE, HEAVY – JOSE SANCHEZ (2ND PLACE)
MASTER 1 GI, PURPLE, LIGHT – JOSHUA ANDERSON (3RD PLACE)
MASTER 1 GI, PURPLE, MIDDLE – ALFREDO JIMENEZ (2ND PLACE)
ADULT GI, PURPLE FEMALE, LIGHT FEATHER – ESTRELLA MORENO (3RD PLACE)
MASTER 1 GI, BROWN, ULTRA HEAVY – HECTOR DE LA TORRE (2ND PLACE)

IBJJF AMERICAN NATIONALS, JULY 6 – 8 2017
ADULT NOGI, PURPLE, SUPER HEAVY – JOSE SANCHEZ (3RD PLACE)
MASTER 1 NOGI, PURPLE, HEAVY – DEVIN JACKSON (2ND PLACE)
MASTER 2 NOGI, BROWN, HEAVY – WYATT SHEPHERD (1ST PLACE)
TEEN 3 GI, GREY, HEAVY – ALEXANDER MCCAIN (2ND PLACE)
ADULT GI, BLUE, ULTRA HEAVY – ALFREDO MONTERO (3RD PLACE)
ADULT GI, PURPLE, SUPER HEAVY – JOSE SANCHEZ (3RD PLACE)
ADULT GI, PURPLE, MIDDLE – RUONAN HU, (3RD PLACE)
MASTER 2 GI, BROWN, HEAVY – WYATT SHEPHERD (3RD PLACE)

AMERICAN GRAPPLING FEDERATION, JULY 29 2017
*THEY DID NOT HAVE A DETAILED BREAK DOWN OF INDIVIDUAL RESULTS HOWEVER, BELOW IS HOW WE PLACED AS A TEAM!
2017 AMERICAN GRAPPLING FEDERATION (3RD PLACE OUT OF 51 TEAMS – OVERALL TEAM)
2017 AMERICAN GRAPPLING FEDERATION (3RD PLACE – KIDS NOGI)
2017 AMERICAN GRAPPLING FEDERATION (2ND PLACE – KIDS GI)
2017 AMERICAN GRAPPLING FEDERATION (4TH PLACE – ADULT NOGI)
2017 AMERICAN GRAPPLING FEDERATION (2ND PLACE – ADULT GI)